Motocyklový šampionát pojedou opět dva Češi, v elitní třídě vypukne hon na Marqueze

Dauhá – Již tradičně v katarském Dauhá o víkendu začne nová sezona mistrovství světa silničních motocyklů a na startu budou i tentokrát dva čeští zástupci. V královské kategorii MotoGP pokračuje Karel Abraham, v nejslabší třídě Moto3 Jakub Kornfeil. V kalendáři závodů opět nechybí Velká cena České republiky, která se na Masarykově okruhu pojede 5. srpna.

Osmadvacetiletého Abrahama čeká již třináctá sezona v MS, sedmá v MotoGP. Stejně jako loni pojede za španělský tým manažera a majitele Aspara Martíneze, který byl ale nově přejmenovaný poctě zesnulé legendy na Angel Nieto MotoGP Team.

„Po čtyřměsíční přestávce se už těším, až začneme závodit. Při testech se nám tady docela dařilo a zdejší okruh se mi líbí. Loni jsme tady dobře odstartovali a získali pár bodů. Ať už to začne,“ řekl Abraham, který v průběhu minulé sezony získal 32 bodů a obsadil 20. místo. I letos pojede brněnský rodák na motocyklu Ducati.

O čtyři roky mladší Kornfeil se bude v roce 2018 snažit vylepšit bilanci z předešlé nevydařené sezony, ve které získal jen 26 bodů. Nejméně od roku 2010, kdy začal v MS pravidelně startovat. Ani Kornfeil nezměnil tým, jen došlo k úpravě jeho názvu. Nově však bude závodit na motocyklu KTM.

„Ze začátku jsem měl se změnou problémy, protože jsem musel změnit styl jízdy,“ řekl Kornfeil, který je jedním z nejzkušenějších jezdců v nejslabší třídě. „Pro sezonu 2018 jsem si nestanovil žádný cíl. Chci být co nejrychlejší na každé trati. Pod tlakem ale nejsem,“ uvedl Kornfeil pro web speedweek.com.

Hlavní pozornost fanoušků se bude tradičně upírat ke kategorii MotoGP, ve které bude Španěl Marc Márquez usilovat o třetí titul za sebou a celkově sedmý v MS v kariéře. Jednička Hondy loni o celkové vítězství bojovala až do samotného závěru Andreou Doviziosem z Itálie. Nakonec Márquez vyhrál o 37 bodů, poté co Dovizioso poslední závod nedokončil.

Další pokus získat jubilejní desátý titul čeká fenomenálního Itala Valentina Rossiho. Devětatřicetiletý jezdec byl loni po třech druhých místech pátý. Rossi pokračuje v barvách Yamahy, mezi hlavní favority na titul ale nepatří.

Zdroj: aktualne.cz